Mudanya Mütareke evi ve Kırık masanın hikayesi

Mudanya 11 Ekim 1922 tarihinde TBMM Hükümeti ile İhtilaf Devletleri arasında, Türk-Yunan savaşına son veren ateşkes anlaşmasının imzalandığı ve işgalci güçlere karşı siyasi alanda zafer kazandığı yerdir. Tarihe tanıklık eden eserlerden biridir. Bursa’da “özellikle tarih meraklısı iseniz” ziyaret edilebilecek yerlerdendir.

Burası Ateşkes görüşmelerinde, TBMM Hükümeti’ni  Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, İngiltere’yi General Harrington, Fransa’yı General Charpy ile İtalya’yı General Mombelli’nin temsil ettiği görüşmelerin yapıldığı yer. Şimdilerde müze binası…

Bina Rus asıllı tüccar Alexander Ganyanof’a ait olup,  Mudanyalı iş adamı (şeker kralı) Hayri İpar tarafından satın alınarak onarılmış ve 1937 yılında Mudanya Belediyesi’ne bağlı bir müzeye dönüştürülmüştür. 1959 yılında Eski Eserler Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir.

Bodrum ve çatı katı dışında 2 katlı bir ahşap evdir. 19. yüzyıl sonlarının mimari yapısına sahiptir. Arsa alanı 800 metrekare, bina alanı 400 metrekaredir. 13 odası ve 2 büyük salonu vardır.

İlk katta mütarekenin imzalandığı salon ve görüşmelerde Türkiye’yi temsil eden İsmet İnönü’nün çalışma odası, üst katta yine Paşa’nın ve yaverlerinin yatak odaları yer almaktadır. İsmet Paşa’nın çalışma odasında, Paşa’nın savaştan sonra katıldığı bu antlaşmada şartlarının kabul edilmediğini görünce “Gerekirse savaşırız!” diyerek yumruğunu vurarak ikiye böldüğü rivayet edilen mermer masa burada sergilenir.

İşte o masa…

Müzede Mütareke dönemine ait eşyaların korunduğu evde o döneme ait fotoğraflar ve belgeler de sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir